İş Görüşmesinde Elbise Giyilir mi?

İş görüşmesine gidecek adayların internet ortamı üzerinde en çok araştırdığı konulardan birisi de iş görüşmesinde elbise giyilir mi düşüncesidir. Bizde bir nebze de olsa sizlere bu konu da yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle artık iş görüşmesine gittiğiniz de sadece doldurduğunuz özgeçmiş sizi bir yerlere getirme konusunda yeterliliğini yitirmiştir. Aynı zamanda firma duruşunuz, hatta görünüş ile bile o firmayı temsil edip edemeyeceğiniz konusunda karar verebilmektedir. Tüm bunları göz önüne aldığınız da ne denli şık bir dış görünüme sahip olmanız gerektiğinin önemi bir kat daha artmaktadır. İş görüşmesinde elbise giyilir mi sorusuna cevap olarak, doğru tercihler yapmanız karşılığında bunun oldukça mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle erkekler ve bayanlar için takım elbiseler tercih etmek onları diğer adaylar arasında bir adım daha öteye taşıyabilmektedir.

Ancak iş görüşmesinde elbise giyilir mi konusunda ince bir ayrıntı söz konusudur. Özellikle yaz aylarında renkli ve trend olarak piyasaya sunulan birçok model bulmak söz konusudur. Eğer böyle bir tercih yapmanızın ne kadar doğru olup olmayacağı konusunda cevap almak istiyorsanız, asla böyle bir yanılgıya düşmemeniz gerektiğinin de altını çizelim. Mümkün olduğu kadar zarafet ve şıklığınızı ön plana taşıyan elbiseler tercih etmeli ya da yine aynı ağırlığı oluşturan kombinler yapabilmelisiniz. Tabi seçeceğiniz ayakkabı, kemer, çanta, aksesuarlar da elbiseniz ile uyum içerisinde olmalıdır. İş görüşmesinde elbise giyilir mi sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Umuyoruz ki biraz olsun yolunuza ışık olabilmişizdir.

İş Görüşmesinde Dış Görünüş Farkı

Her anlamda olduğu gibi iş görüşmesinde dış görünüş durumunuz ile karşı tarafa verebileceğiniz ilk izlenim son derece önemlidir. Bu sebeple hangi sektörde bir iş görüşmesine gittiğiniz, hangi poziyon için mülakata gireceğiniz ve tüm bunlar bu süreci pozitif yönde etkilemek için büyük önem arz etmektedir. Bakıldığında fabrikada işçi statüsünde çalışmak için başvuran bir aday günlük kıyafetlerini giyerek gitmektedir. Oysaki yine aynı fabrikada ofis veya yönetim departmanında çalışacak bir kişi ise başvurduğu pozisyonla doğru orantılı olarak daha resmi elbiseler tercih etmektedir ki doğrusu da budur. Erkeklerin takım elibise tercihinde bulunmaları artı bir avantaj olacaktır. Özellikle kendinizi daha güvende hissedebileceğiniz, siyah, lacivert ve gri tonlarında takım elbiseleri tercih ediniz.

Bayanlar için ise daha büyük riskler söz konusu. Şık olmak isterken dekolte vermek yada rükuş bir görünüme sahip olmanızda olası. Bu sebeple aşırıya kaçan giysiler giymemeli, aynaya geçtiğinizde kendinizde sade bir güzelliğin var olduğuna ikna olmalısınız. Aynı zamanda aşırı makyaj ve parfüm gibi aksesuarlarda imajınızın bolzulmasına sebep olabilir. Eğer tam anlamı ile kurumsal bir firmanın herhangi bir departmanı için iş görüşmesine gidiyorsanız, baştan aşağı şık ve bakımlı olmaya özen gösteriniz. Erkeklerin saç ve sakalları düzgün olmalı, kadınların ise az öncede bahsettiğimiz gibi yüz makyajları naturel tonlarda seyretmelidir.

İş görüşmesinde dış görünüş, bir firma için son derece önem arz etmektedir. Çünkü firma sizin kişisel özelliklerinizin yanında şirketin duruşunuda yansıtacak bir prezantabl anlayışını mutlaka görmek isteyecektir. Bunun için giyiminize mevsim koşulları dahilinde özen göstermeniz ve modayı da yakın bir şekilde takip etmeniz gerektiğini belirtelim. Eğer giyim konusunda bıraktığınız izlenim olumlu ise yolu yarılamış olma ihtimalinizin yüksek olacağınıda yazımızın sonunda aktaralım.

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eğer iş kariyeriniz için önemli bir iş görüşmesi yapacaksanız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir takım hususların olduğunu belirtmek isteriz. Öncelikle mutlak suretle yanınızda yine ehrşeye rağmen hazır bir şekilde özgeçmişinizi ve hedeflerinizi belirttiğiniz dökümanlarını bulundurunuz. Bunlar haricinde dikkat etmeniz gereken bir diğer şey; iş görüşme saatinden daha önce hazır bulunacak bir şekilde ilgili yere gitmeniz olacaktır. Dış görünüş olarak şık, alımlı ve zarif bir şekilde olmanızda oldukça etkili faktörler arasında yerini alacaktır. Bu sebeple mutlak suretle iş görüşmenize uygun bir şekilde kıyafet seçiminde bulunmanız gerekmektedir. İş görüşmesine geçtiğinizde mutlak suretle beden dilinizin karşı tarafa güven veren bir şekilde olması gerekmektedir. Bu sebeple duruşunuzun dik olması ve samimi bir selamlama ile konuşmaya dahil olmaya özen gösteriniz. İş görüşmesi esnasında sizi işe alma konusunda değerlendiremelerde bulunan kişileri ikna eden ve güven veren bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebeple söylediğiniz her kelimenin büyük bir güven duygusu ile söylendiğini ilgili kişilere hissettirebilmelisiniz. Eğer bunu başarabilirsiniz ilk izlenim olarak sınıfı geçmeyi başarabilirsiniz.

               Eğer size birşey içip içmeyeceğiniz soruluyor ise nazik bir şekilde cevabınızı iletmeye özen gösteriniz. Konuşma sırasında aşırı olmamak kaydı ile göz temasında bulunmayı unutmayın. İlgili kişi konuştuğunda ilginizin onda olduğunu belirtmek için beden dilinizi, özellikle başınızı, kaşlarınızı ve mimiklerinizi etkili bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu, sizin ne denli ciddi bir şekilde konuşmalara önem gösterdiğiniz konusunda önemli bir izlenim oluşturacaktır. İş görüşmesi sonucunda olumlu bir etki bırakmak istiyorsanız, tarafınıza yöneltilecek tüm sorulara bilginiz dahilinde en net ve kısa cevaplar vermeye çalışın. Oturduğunuz yerde sırtınızın kapıya dönük olmamasına dikkat edin. Sürekli olarak içeriye biri girip çıkıyorsa bu sizin konsatrasyonunuzu bozabilen bir negatif etki olabilir. Bu sebeple daima ilgili kişiye odaklandığınızı hissetirmeniz gerektiğini unutmayın. Yazımızda bahsettiğimiz birkaç detaya dikkat ettiğiniz takdirde olumlu sonuçlar almak için önemli bir adım atmış olacağınızı belirtmek isteriz. İlk izlenimin önemli olduğu bu görüşmelerde hem beden dili davranışınız hem de konuşma yöntemleriniz ile sınıfı geçmeniz gerektiğini de asla unutmayınız. Tüm adaylara şimdiden bol şanslar diliyoruz.