İş Görüşmesinde Dış Görünüş Farkı

Her anlamda olduğu gibi iş görüşmesinde dış görünüş durumunuz ile karşı tarafa verebileceğiniz ilk izlenim son derece önemlidir. Bu sebeple hangi sektörde bir iş görüşmesine gittiğiniz, hangi poziyon için mülakata gireceğiniz ve tüm bunlar bu süreci pozitif yönde etkilemek için büyük önem arz etmektedir. Bakıldığında fabrikada işçi statüsünde çalışmak için başvuran bir aday günlük kıyafetlerini giyerek gitmektedir. Oysaki yine aynı fabrikada ofis veya yönetim departmanında çalışacak bir kişi ise başvurduğu pozisyonla doğru orantılı olarak daha resmi elbiseler tercih etmektedir ki doğrusu da budur. Erkeklerin takım elibise tercihinde bulunmaları artı bir avantaj olacaktır. Özellikle kendinizi daha güvende hissedebileceğiniz, siyah, lacivert ve gri tonlarında takım elbiseleri tercih ediniz.

Bayanlar için ise daha büyük riskler söz konusu. Şık olmak isterken dekolte vermek yada rükuş bir görünüme sahip olmanızda olası. Bu sebeple aşırıya kaçan giysiler giymemeli, aynaya geçtiğinizde kendinizde sade bir güzelliğin var olduğuna ikna olmalısınız. Aynı zamanda aşırı makyaj ve parfüm gibi aksesuarlarda imajınızın bolzulmasına sebep olabilir. Eğer tam anlamı ile kurumsal bir firmanın herhangi bir departmanı için iş görüşmesine gidiyorsanız, baştan aşağı şık ve bakımlı olmaya özen gösteriniz. Erkeklerin saç ve sakalları düzgün olmalı, kadınların ise az öncede bahsettiğimiz gibi yüz makyajları naturel tonlarda seyretmelidir.

İş görüşmesinde dış görünüş, bir firma için son derece önem arz etmektedir. Çünkü firma sizin kişisel özelliklerinizin yanında şirketin duruşunuda yansıtacak bir prezantabl anlayışını mutlaka görmek isteyecektir. Bunun için giyiminize mevsim koşulları dahilinde özen göstermeniz ve modayı da yakın bir şekilde takip etmeniz gerektiğini belirtelim. Eğer giyim konusunda bıraktığınız izlenim olumlu ise yolu yarılamış olma ihtimalinizin yüksek olacağınıda yazımızın sonunda aktaralım.