Fancoil Nedir?

Fancoil kışın ısıtmada yazın soğutmada kullanılan cihazlardır. Çalışma prensibi coil kısmının içinden sıcak su geçtiğinde sıcak, soğuk su geçtiğinde soğuk üflemeye dayalıdır. Fan destekli serpantin ile ısıtılan veya soğutulan suyun yüzeye olan temas alanı genişletilerek istenilen ortam sıcaklığı sağlanmaktadır.Fancoiller birkaç tipte imal edilirler. Kasetli Döşeme Tipi Fancoil, Döşeme tipi Fancoil  gibi. Bu sistemler merkezi sistemlerdir. Kullanım alanları çok geniştir. Örneğin kasetli tip fancoiller özellikle ofislerden toplantı salonlarına, turizm tesislerine, restoranlara kadar kullanılmaktadır.

https://fancoilsepeti.com/urun-kategori/kasetli-doseme-tipi/

Gizli döşeme tipi olan fancoiller ise daha şık dizayn edilmektedir. Ayak kullanılmadan duvara monte edilebilme özelliği, alttan ve önden hava emiş seçeneği sunması müşterilere kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Burada önemli olan seçim esnasında kullanım amacının kesin olarak belirlenmesidir. Sistemden beklenen nedir? Amaç ısınma mı, soğutma mı yoksa her ikisi birden mi? Fancoil tercihi yapılırken mimari yapı ve kullanıcının istekleri de göz ardı edilmemelidir.  Bu nedenle seçimi yapacak kişinin fancoil cihazlarını çok iyi tanıması ve ihtiyaca göre seçim yapması gerekmektedir.

Fancoil cihazları çok hızlı devreye girmekte ve direk olarak havayı ısıtmaktadır. Bu nedenle kısa süreli ve kesikli kullanımlar için idealdir. Ancak ses yapmaları en büyük dezavantajlarıdır. Kurulum maliyetleri yüksek olmasına rağmen işletme maliyetlerinin düşük olması, aynı anda birçok odaya bağımsız olarak kurulup kontrol edilebilmesi ise en büyük avantajıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki fancoil boruları sıhhi tesisat boruları değildir. Sıcak ve soğuk hava şartlarında çalışabilecek seçimler yapılmalıdır.

            Kullanım amacı, güzel dış görünüm, kolay montaj ve bakım, az yer kaplama, düşük ses seviyesi, düşük titreşim, yüksek verimlilik, yaygın servis ağının olması fancoil seçiminizi etkileyen en önemli unsurlar olmalıdır. Yüksek verimlilik ile enerji ekonomisi sağlanması tercih sebebi olmalıdır.