Barkod Yazıcılar

BARKOD YAZICI NEDİR?

Barkod tüm malların üzerinde bulunan dik olan kalın ve ince çizgilerden oluşur. Bu çizgiler malın referans numarasını verir. Bu numara bilgisayarda okutulduğu zaman ürünün tüm bilgileri( ismi, kodu vb.) tüm detaylarıyla elektronik ortama dökülür. Barkod yazıcı ise bu barkodarı yazmaya yarayan makinelerdir. Barkod basma işlemini en iyi şekilde yapan makinelerdir. Bunların değişik model ve markaları vardır. Her birinin görevi ve kalitesi farklı farklıdır. Barkod yazıcıların hangi alanlarda kullanıldığından  ve piyasada en çok tercih edilen barkod yazıcılardan bahsedeceğiz.

BARKOD YAZICILAR NERELERDE KULLANILIR?

Barkod sistemlerinde referans numarası olan bir ürünün elektronik cihaza okutulmasıyla bilgisayar ortamına tüm bilgilerini dökülmesine dayalı sistemdir. Tüm satışlarda ve güvenlik isteyen alanlarda her zaman kullanılır. Genel olarak nerelerde kullanıldığını sıralamak gerekirse şöyle sıralanabilir:

1. Eczane depoları
2. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda üye takibi
3. Personel devam kontrol sistemi
4. Demirbaş takibi
5. Satış mağazaları
6. Yazar kasalarda
7. Stoklarda kontrol esnasında
8. Mağaza bazında ürün takibinde
9. Otellerde oda denetlerken
10.Güvenlik sistemleri
11. Kan bankaları
12. Tatil köylerinde

TERCİH EDİLEN BARKOD YAZICI MODELLERİ

Piyasada pek çok barkod yazıcı kullanılmaktadır. Ancak her biri aynı işlemi yapmamakla birlikte hepsi aynı kalitede değildir. Piyasada en çok tercih edilen ve ünlü mağazaların kullandığı barkod yazıcılar şöyle sıralanabilir:

            1. HONEYWELL PC42T:  Bu üründe 300 metre ribon kapasitesi bulunmaktadır. Etherned kapasitesi de vardır. Oldukça teknolojik ve modern bir üründür. Masaüstü için tasarlanmıştır. rRbon kapasitesinin yüksek olması seriye bağlamaktadır ve usb bağlantısı vardır.

            2. TOSHİBA FV4T: Piyasadaki bütün barkod yazıcıların dillerine uygun olarak tasarlanmıştır. Oldukça ekonomik ve mükemmeldir.

            3. ZEBRA GC420T: Masaüstü serilerden olan bu etiket basma makinesi aynı zamanda seri üretimdir ve oldukça hızlı basım yapmaktadır. 32 GB hafızası sayesinde metin ve grafik bilgisi depolaması da onu diğer barkod yazıcılardan farklı kılmaktadır. Saniyede 102 mm baskı hızı mevcut olmakla birlikte aynı zamanda 203 DPİ baskı çözünürlüğü ile oldukça kaliteli baskılar elde ederisiniz. Ancak zebranın kafa ömrü diğerlerine göre daha kısadır.